r e k l a m a

Ołtarz Papieski w Starym Sączu – Muzeum Św. Jana Pawła II

Stary Sącz - Ołtarz Papieski i Muzeum im. Świętego Jana Pawła II

Ołtarz Papieski w Starym Sączu

Podczas podróży papieskiej do Polski w 1999 roku, w Starym Sączu odbyła się msza św. pod przewodnictwem Jana Pawła II. Na potrzeby uroczystości zbudowano drewniany ołtarz. Miał on zostać później rozebrany, jednak ostatecznie na pamiątkę tego wydarzenia zdecydowano się go pozostawić i część pomieszczeń zagospodarować na salę pamięci – muzeum Jana Pawła II.

Msza św. z udziałem papieża odbyła się 16.06 1999 r. W czasie tej uroczystości Ojciec Święty kanonizował bł. Kingę. We mszy św. udział wzięło ponad 500 tysięcy pielgrzymów. Ja również tam byłem. Pamiętam długie dojście od autokaru na starosądeckie błonia z ołtarzem, deszczową aurę, przejazd samochodem Jana Pawła II, homilię odczytaną ze względu na zdrowie papieża przez kard. Franciszka Macharskiego oraz wspomnienia papieża o górskich wędrówkach.

Ołtarz Papieski w Starym Sączu

Od tamtej pory nie byłem w Starym Sączu. Dlatego odwiedzając znajdujące się “po sąsiedzku” Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu, postanowiłem ponownie zobaczyć Papieski Ołtarz w Starym Sączu i odbyć swoistą podróż w czasie. Nawet pogoda była podobna, dzień był zachmurzony i kilka razy nieco pokropiło.

Ołtarz Papieski - Stary Sącz - Małopolska

Ołtarz Papieski od tylnej strony

r e k l a m a

Kilkanaście lat temu widziałem ołtarz z większego oddalenia i myślałem, że będzie mniejszy niż faktycznie jest. Teraz wydał mi się całkiem sporym budynkiem. Ołtarz Papieski został wykonany według projektu Zenona Andrzeja Remi oraz Zenona Bartosza w stylizacji góralskiej. Jak wspomniałem, w niedługim czasie po Mszy Św. z udziałem Papieża ołtarz miał zostać rozebrany. Na jego miejscu miała powstać pamiątkowa kapliczka z Panem Jezusem frasobliwym. Ołtarz budził jednak tak duże zainteresowanie turystów, że zdecydowano o pozostawieniu budowli.

Ciekawostka: Papieski Ołtarz w Starym Sączu jest wyjątkowym, bo jednym ołtarzem na świecie, który pozostał na miejscu Mszy Św. celebrowanej przez Papieża.

Muzeum im. Św. Jana Pawła II – Stary Sącz

Ołtarz Papieski - Muzeum im. Św. Jana Pawła II w Starym Sączu

Muzeum Jana Pawła II na parterze Ołtarza Papieskiego. Wejście z tyłu budynku od północnej strony.

Muzeum Jana Pawła II w Starym Sączu - Papieski Ołtarz

Fragment ekspozycji w Muzeum JP II. Po lewej papieski ornat z Mszy Św. w Starym Sączu, po prawej sprzęt narciarski Papieża.

Na parterze w dwóch salach, w których była zakrystia dla biskupów i kardynałów, urządzone jest Muzeum im. Św. Jana Pawła II. Wstęp jest bezpłatny, według uznania można wrzucić co łaska do skarbonki. W muzeum zgromadzono naprawdę sporo pamiątek, nie sposób wszystkie wymienić. Są elementy garderoby, medale, dokumenty, fotografie, rzeźby, pocztówki, obrazy, proporce, książki i inne. Wymienię kilka z nich, które zwróciły moją uwagę i które zapamiętałem:

  • sprzęt narciarski Jana Pawła II
  • sprzęt turystyczny Ojca Świętego
  • ornat, w którym Papież celebrował Mszę Św. w Starym Sączu
  • salonka papieska – wyposażenie śmigłowca, którym Jan Paweł II w 1993 r. pielgrzymował na Litwę, Łotwę i Estonię
  • replika medalu Honoris Causa Uniwersytetu Jagiellońskiego dla Jana Pawła II (z 9183 r.)
  • pierwsza piuska (papieska czapeczka) Jana Pawła II podpisana 22.10.2978 r – w dniu inauguracji pontyfikatu
  • łańcuch z pieczęcią zamykającą drzwi Kaplicy Sykstyńskiej podczas konklawe po śmierci Jana Pawła II
  • makieta ołtarza wykonana przez ucznia liceum z Bobowej – Mateusza Koźbiała-Krzeszowskiego
Muzeum Jana Pawła II w Starym Sączu - Ołtarz Papieski

Fragment jednej z dwóch sal pamięci w muzeum. Na zdjęciu min. salonka papieska z helikoptera, sprzęt turystyczny, makieta ołtarza.

Muzeum Jana Pawła II w Starym Sączu

Część eksponatów w muzeum. Po prawej stronie u góry świeczniki wykute z kruchów solnych na Mszę Św. kanonizacyjną bł. Kingi

Muzeum jest otwarte na przyjęcie nowych eksponatów, więc jeśli ktoś z Was jest w posiadaniu pamiątek związanych z Janem Pawłem II i zechciałby je udostępnić czasowo lub na stałe, może to zrobić. Kilka przedmiotów znajduje się też w budynku Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II – Domu Pielgrzyma “Opoka”, znajdującego się po sąsiedzku z ołtarzem. Można w nim skorzystać z usług hotelowych czy też wstąpić do kawiarni. Obok ołtarza jest też plac zabaw, na którym dzieci mogą się wyszaleć oraz kiosk z pamiątkami.

Na Ołtarz Papieski zawitałem 13 lipca. Właśnie kończył się największy od 1999 roku remont ołtarza. Na zdjęciach możecie zobaczyć rusztowania i pracujących robotników. W tygodniu poprzedzającym Światowe Dni Młodzieży miały się tu odbyć uroczystości Tygodnia Misyjnego. Jeśli jesteście zainteresowani Ołtarzem Papieskim i Muzeum im. Św. Jana Pawła II więcej informacji znajdziecie na stronie Centrum Pielgrzymowania.

Dom Pielgrzyma Opoka - Stary Sącz

Dom Pielgrzyma “Opoka” koło Ołtarza Papieskiego

r e k l a m a

Ołtarz Papieski Stary Sącz – Kamera

Zobacz Ołtarz Papieski w Starym Sączu na żywo – kamera online:

 

Ołtarz Papieski Stary Sącz – Jak dojechać?

Ołtarz Papieski znajduje się na błoniach po wschodniej stronie Starego Sącza, w pobliżu drogi krajowej nr 87 biegnącej z Nowego Sącza do Piwnicznej-Zdrój. Jadąc drogą 87 od Nowego Sącza przejeżdżamy mostem nad rzeką Poprad, dalej prosto 87-ką przez rondo i jakieś 700 m. za rondem skręcamy w prawo w ul. trakt Św. Kingi. Skręt jest oznaczony znakiem wskazującym na Grób Św. Kingi – klasztor Klarysek, przy drodze znajduje się też szkółka-plantacja krzewów. Po niecałym kilometrze, przed torami kolejowymi, skręcamy w lewo. Poprowadzi Was znak wskazujący na Ołtarz Papieski, zresztą już powinniście go zobaczyć. Dojedziecie na bezpłatny parking przy Centrum Pielgrzymowania obok Ołtarza. Zresztą zobaczcie na mapie:

icon-car.png
Ołtarz Papieski i Muzeum Jana Pawła II w Starym Sączu

ładowanie mapy - proszę czekać...

Ołtarz Papieski i Muzeum Jana Pawła II w Starym Sączu 49.559679, 20.648330 Ołtarz Papieski i Muzeum Jana Pawła II w Starym Sączu

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

osiem − 1 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.