r e k l a m a

Ekomuzeum w Sobolowie koło Bochni

Eko-Muzeum w Sobolowie.

Ekomuzeum w Sobolowie. To wielkie koło to kierat.

Korzystając z wrześniowego weekendu z zabytkami ziemi bocheńskiej odwiedziłem między innymi Ekomuzeum w Sobolowie. To prywatne muzeum powstałe z inicjatywy Józefa Kluby, rolnika interesującego się historią polskiej wsi. 

W Ekomuzeum jak u dziadków kilkadziesiąt lat temu

Pan Józef przez lata zebrał ogromną kolekcję przedmiotów wykorzystywanych kiedyś w domu i na roli. Dla celów ekspozycji swoich zbiorów zbudował drewniano-wiklinowy domek. Na parterze oraz w sąsiedztwie budynku znajduje się przede wszystkim kolekcja urządzeń i przedmiotów rolniczych oraz używanych w gospodarstwie. Czego tu nie ma! Jest chyba wszystko. Wymienię kilka ciekawszych rzeczy, które wpadły mi w oko – wylęgarnia kurcząt z 1898r., krajalnica do tytoniu, pralka na korbę, magielnica, żarna, radioodbiorniki, maszyny do szycia, armatki, młynki do zboża, stare jednoślady, bryczka i konny kierat.

Eko-Muzeum w Sobolowie

Fragment zbiorów z Eko-Muzeum w Sobolowie

Ekomuzeum - Sobolów - Małopolska

Zbiory Ekomuzeum. Przypomni mi ktoś co to za maszyna po prawej stronie?

Inne muzea, które zwiedziłem i opisałem:

Eko-muzeum w Sobolowie

Zbiory Ekomuzeum – po lewej pralka na korbę

Rekonstrukcja Starej Izby

Piętro-poddasze muzealnego domku kryje rekonstrukcję “starej izby” wypełnioną po brzegi “artefaktami” wszelkiej maści. Mamy tu stare łóżko, dziecięcą kołyskę, kolekcję religijnych obrazów jak z domu babci, zegary ścienne, żelazka (w tym żelazka na ogień), lampy naftowe i elektryczne, różne przedmioty dekoracyjne, stroje ludowe, radia, telewizory, a nawet radiostację z z II wojny światowej i stare organy.

Eko-muzeum - Sobolów w Małopolsce

“Stara izba” na poddaszu Ekomuzeum

Twórca muzeum niestety już nie żyje, jednak jego dziedzictwo kontynuuje kolejne pokolenie. Będąc tu z wizytą zostałem serdecznie przyjęty i oprowadzony po Ekomuzeum przez żonę Pana Józefa, za co jej bardzo dziękuję. Pohuśtała się nawet z moją córką na muzealnych huśtawkach stojących na podwórku. I to huśtawki najbardziej spodobały się młodej ;)

Ekomuzeum w Sobolowie to prywatna inicjatywa bez publicznego wsparcia finansowego, ale zbiorów mogłaby pozazdrościć niejedna państwowa placówka. Jak widać na zdjęciach, eksponaty są mocno skoncentrowane na dostępnej przestrzeni. Gdyby postawić nowy, większy budynek i lepiej wyeksponować wszystkie przedmioty, to dopiero byłoby coś. Kto wie, może kiedyś do tego dojdzie?

Sobolów k. Bochni - Ekomuzeum

Stara izba w Ekomuzeum. Na środkowym zdjęciu obok telewizora jest radiostacja z II wojny światowej.

Ekomuzeum w Sobolowie

Zbiory muzeum min. kołyska i organy.

Tymczasem jeśli macie chwilę wolnego i tematyka Ekomuzeum Was interesuje, koniecznie tu wpadnijcie. Z wieloma przedmiotami zgromadzonymi w muzeum zetknąłem się już wcześniej, głównie za dziecka, ale to już ginący świat. Młode osoby, zwłaszcza z miasta, mogą dowiedzieć się tutaj wielu interesujących rzeczy. O ile tylko zechcą.

r e k l a m a

Do muzeum można zawitać “prosto z ulicy”, jednak myślę, że warto wcześniej upewnić się czy w danym dniu będzie otwarte.  Pamiętajcie, że to prywatne, amatorskie przedsięwzięcie i właściciele muszą mieć czas dla gości. Więcej informacji i kontakt znajdziecie na fanpage Ekomuzeum. Polecam zobaczyć też drewniany kościół w Sobolowie.

Zapraszam Cię również do innych artykułów:

Jak dojechać do Ekomuzeum w Sobolowie

Sobolów leży około 13 km. na południowy zachód od Bochni i podobną odległość na zachód od Nowego Wiśnicza. Jadąc przez Sobolów drogą od strony Nieprześni po lewej stronie natrafimy przy drodze na makietę muzeum i znak prowadzący do Ekomuzeum.

Sobolów - Ekomuzeum

Kiedy to zobaczycie to znak że jesteście tuż tuż…

Jedziemy tą drogą kilkaset metrów (co kawałek są znaki wskazujące dojazd) ostatni etap pokonując pod lekką górkę szutrową drogą. Dotrzemy pod prywatny dom, na podwórku którego znajduje się muzeum. Jest naprawdę eko bo możliwe że spotkacie kury, koty i pieski. Lokalizacja Ekomuzeum na mapie:

icon-car.png
Ekomuzeum w Sobolowie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Ekomuzeum w Sobolowie 49.908165, 20.351872 Ekomuzeum w Sobolowie

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

jeden × 5 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.