Rezerwat Przyrody Diable Skały w Bukowcu

Diable Skały - Bukowiec

Rezerwat przyrody nieożywionej Diable Skały w Bukowcu

Ostatnio pisałem o kościele w Bukowcu, dzisiaj pora na rezerwat przyrody nieożywionej „Diable Skały”, również w Bukowcu. Jest to zespół skałek z piaskowca ciężkowickiego rozmieszczonych na terenie 16 ha. Taka mniejsza wersja oddalonego o ok. 16 km „Skamieniałego Miasta” w Ciężkowicach.

Według legendy skały przyniósł do Bukowca diabeł i to aż z Węgier. W rzeczywistości skałki powstały miliony lat temu w prehistorycznym morzu, którego dno w wyniku ruchów górotwórczych zostało potem wyniesione na powierzchnię.

Na ścieżce 9 Diablich Skałek

Ścieżka prowadząca po skałkach zaczyna się i kończy koło parkingu pod kościołem. Idąc nią zatoczymy koło, a raczej elipsę. Skałki znajdują się na szczycie i zboczu wzgórza Bukowiec porośniętego lasem. W jedną stronę idziemy wzdłuż podnóża wzniesienia, w drugą wracamy jego szczytem. Po drodze zaliczamy 9 skalnych stanowisk. Przy każdym stanowisku znajdują się tablice informacyjne z opisem danej skałki oraz zwierząt i roślin występujących w jej pobliżu. A oto lista wszystkich skał:

  1. Skała Diabeł
  2. Bloki Skalne
  3. Dwie Skały
  4. Urwisko
  5. Samotna Skała
  6. Głaz
  7. Jaskinia Diabla Dziura
  8. Skała Grzyb
  9. Skała Kapa

Niestety nasza wycieczka okazała się dość krótka. Nie zobaczyliśmy wszystkiego, gdyż wkrótce po wejściu na ścieżkę zaczęło grzmieć a potem padać. Rozdzieliliśmy się i na szybko „ściąłem” trasę, dzięki czemu zobaczyłem jeszcze kilka skałek. Niedosyt jednak pozostał i zamierzam kiedyś tu wrócić by na spokojnie przejść całość. Poniżej skałki, do których dotarłem:

Skała Diabeł

Skałka Diabeł - Diable Skały w Bukowcu

Skałka Diabeł

Skała Diabeł

Zdobyliśmy Diablą Skałę! Tu możecie zobaczyć jak duża jest skała w porównaniu do nas.

Na tej skałce znajdują się ślady pazurów szatana, którymi ją trzymał. Pewnie to dlatego została nazwana „Diabeł”. Przy skałce występują jodły oraz pomykają wiewiórki.

Bloki Skalne

Bloki Skalne - Diable Skały - Bukowiec

Skałka Bloki Skalne z bliska

Skałka skomponowana z bloków skalnych, których ułożenie utworzyło okap z małą jaskinią. Rosną tutaj paprocie i jarzębina (jarząb pospolity). Czasami można zobaczyć przebiegającą salamandrę plamistą oraz usłyszeć kruka.

Dwie Skały

Dwie Skały - Diable Skały - Bukowiec

Skałka Dwie Skały

Kolejna skała składająca się z trzech części ze szczeliną i uskokiem. Występują tutaj mchy, porosty, brzoza brodawkowata. Ze zwierząt widywane są ptaki sójki oraz lisy, które przebywają tutaj najczęściej zimą.

Urwisko

Skałka Urwisko - Rezerwat Diable Skały w Bukowcu

Fragment skałki Urwisko

Chyba największa skała o długości 50 m. i wysokości 15 m. Znajdują się w niej dwie niewielkie jaskinie nazwane „Jaskinia pod Okapem” oraz „Schronisko w Omszałej Skale” Szczyt skały może służyć jako punkt widokowy na część Pogórza Rożnowskiego. Pod skałą rośnie dąb szypułkowy. Czasami gości tutaj dzięcioł duży i sarny. Skałka warta poświęceniu jej więcej uwagi, jednak z uwagi na nadchodzącą zmianę pogody pośpieszyłem dalej. Na zdjęciu fragment skały.

Jaskinia Diabla Dziura

Jaskinia - Diable Skały w Bukowcu - Małopolska

Jaskinia Diabla Dziura

Wszedłem na szczyt wzgórza i skierowałem się ścieżką na zachód. Po kilku minutach dotarłem do jaskini „Diabla Dziura”. Tablica z opisem niestety zniknęła bo był tylko sam stelaż. W pobliżu siebie znajdowały się dwa wejścia do jaskini, jedno z zabezpieczone kratą. Jaskinia ma trzy poziomy i jest najgłębszą, a drugą co do wielkości, jaskinią w polskich Karpatach. Jej głębokość to 42 metry a długość 365 m. Dokładne i fachowe informacje o jaskini znajdziecie tutaj.

Słyszałem, że istnieje możliwość eksploracji jaskini, ale nie jestem w temacie i nie wiem na jakiej zasadzie (jakie trzeba mieć przygotowanie i ewentualne zezwolenia). Jeśli ktoś z Was jest zorientowany może zostawić komentarz. Na YouTube znalazłem film z przejścia tą jaskinią.

 

Skała Grzyb

Skałka Grzyb - Diable Skały - Bukowiec w Małopolsce

Skałka Grzyb

Spod jaskini wyruszyłem w drogę powrotną szczytem wzgórza kierując się na wschód. Po ponad 10 min. doszedłem do skały Grzyb, która jako jedyna w rezerwacie posiada taką formę. Na skałce dobrze widoczne jest warstwowe ułożenie płyt piaskowca oraz ślady wietrzenia pod wpływem warunków atmosferycznych. W sąsiedztwie skały rośnie wrzos zwyczajny oraz sosna pospolita. Nad koronami drzew można czasami zobaczyć szybującego myszołowa.

Skała Kapa

Skałka Kappa - Diable Skały w Bukowcu

Skała Kappa

W pobliżu skały Grzyb jest ostatnia skałka Kapa. Podobno w czasach przedchrześcijańskich była miejscem związanym z kultem bóstw przyrody. Na skale zamieszczona jest tablica upamiętniająca partyzantów poległych w obronie ziemi sądeckiej. Nieopodal na zboczu rosną krzaki borówki czernicy, a na skale lubią wygrzewać się jaszczurki zwinki. Skała Kapa położona jest przy małej polance, na której było też palenisko ogniska (czy legalne to nie wiem). Rzut kamieniem dalej wracamy na parking.

Nie udało mi się zobaczyć dwóch skałek – Samotnej Skały oraz skały Głaz. Pozostałe przeszedłem w większości w pośpiechu. Pogoda była dziwna, grzmiało, padało a jednocześnie momentami świeciło słońce. Chyba diabeł maczał w tym palce. Ale jeszcze tu wrócę.

Zobaczcie też film prezentujący Diable Skały w Bukowcu:

 

Diable Skały w Bukowcu są mniej malownicze niż Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, jednak warto je odwiedzić. Tym bardziej, że to mniej znane miejsce, dlatego będziecie mieli większą szansę na spokojną wędrówkę w samotności. Miło jest po skałkach spacerować latem, jednak jeśli chcecie zobaczyć je najlepiej wyeksponowane to prawdopodobnie lepszą porą roku będzie np. jesień, kiedy część liści już opadnie a jednocześnie będzie w miarę ciepło. Dodam jeszcze, że pojedyncze ostańce skalne znajdują się też w sąsiednich miejscowościach, na przykład w Siekierczynie jest skała Wieprzek a w Pławnej – Diable Boisko. Jeszcze ich nie widziałem, ale zapisałem na moją listę „do zobaczenia”.


Zapraszam Cię również do innych wpisów o atrakcjach Małopolski:


Jak dojechać do Diablich Skałek w Bukowcu

Bukowiec znajduje się koło Jamnej, pomiędzy jeziorem Rożnowskim a Ciężkowicami. Dróg dotarcia jest sporo i trzeba nieco pojeździć po lokalnych drogach. Najlepiej sprawdzić na mapie i dopasować trasę do własnego kierunku przybycia. My jechaliśmy od Zakliczyna drogą 975 do Gródka nad Dunajcem, z której odbiliśmy na Jamną i dotarliśmy do Bukowca. Z powrotem wracaliśmy się przez Siekierczynę i Kąśną Górną. Wejście do rezerwatu znajduje się przy parkingu pod zabytkowym drewnianym kościołem Niepokalanego Serca NMP w Bukowcu. Lokalizacja wejścia na poniższej mapie:

icon-car.png
Rezerwat 'Diable Skały' w Bukowcu

ładowanie mapy - proszę czekać...

Rezerwat \'Diable Skały\' w Bukowcu 49.750689, 20.850291 Rezerwat \"Diable Skały\" w Bukowcu

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Czarcikowiec pisze:

    Diabeł ukrył się w tej jaskini. Na 100%. Jestem tego pewien!

Dodaj komentarz

7 + dziewiętnaście =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.