Zabytkowy Kościół Niepokalanego Serca NMP w Bukowcu i nietoperze

Kościół Niepokalanego Serca NMP w Bukowcu

Kościół Niepokalanego Serca NMP w Bukowcu

Zaproponowałem rodzinie wycieczkę do Bukowca koło Jamnej na Pogórzu Rożnowskim by zobaczyć rezerwat Diable Skałki. Na miejscu okazało się, że wejście na ścieżkę do skalnego rezerwatu znajduje się tuż przy parkingu pod zabytkowym, drewnianym kościołem Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny. Przed skałkami postanowiliśmy więc obejrzeć z bliska tę świątynię.

Historia kościoła w Bukowcu

Kościół w Bukowcu ma ciekawą przeszłość, bowiem to cerkiew przerobiona na kościół katolicki. Świątynię jako cerkiew grakokatolicką pw. Św. Paraskewy wybudowano w 1805 r. w podkrynickiej wsi Kamianna, którą zamieszkiwali głównie Łemkowie. Nie wiem czy dobrze wywnioskowałem z różnych opisów, ale wygląda na to, że w ramach Akcji Wisła w latach 40-tych XX wieku wysiedlono z tamtych terenów wielu Łemków, a pozostała/przybyła w Kamiannej ludność przeszła na prawosławie i wybudowała nową cerkiew prawosławną. Stara cerkiew grekokatolicka została opuszczona.

Drewniany kościół - Bukowiec - Pogórze Rożnowskie

Kościół w Bukowcu

Zabytkowy kościół - Bukowiec - Małopolska

Widok kościoła w Bukowcu od strony prezbiterium

W tym okresie w latach 1947-1950 dzięki inicjatywie ks. Franciszka Mazura z Lipnicy Wielkiej i miejscowej ludności utworzona została parafia Bukowiec. To właśnie tutaj w 1949 r. przeniesiono z Kamiannej cerkiew pw. Paraskewy i przebudowano na kościół rzymskokatolicki. Oryginalne wyposażenie w większości nie zostało zachowane, za wyjątkiem pewnym elementów wnętrza jak belka tęczowa z malowanym sznurowym ornamentem.

W kościele jest otwarty przedsionek, można wejść i przez przeszklone drzwi wiatrołapu zerknąć na jego wnętrze. Jeśli ktoś chce bliżej zobaczyć świątynię powinien wybrać się tutaj w godzinach nabożeństw.

Kościół w Bukowcu - wnętrze

Wnętrze – ołtarz kościoła w Bukowcu

Nietoperze na strychu kościoła

Strych kościoła w Bukowcu upodobał sobie Podkowiec Mały, zagrożony gatunek nietoperza. Znajduje się tu chronione, letnie stanowisko kolonii rozrodczej tego ssaka. Na terenie Polski zostało zlokalizowane 10 takich miejsc, które tworzą tzw. “Szlak Podkowca”. Jest to jeden z najmniejszych nietoperzy w Polsce.

Szlakiem Podkowca Małego - Bukowiec - Małopolska

Przystanek w Bukowcu na Szlaku Podkowca

Więcej informacji o tym nietoperzu można znaleźć na stronie www.szlakiempodkowca.pl, gdzie po zarejestrowaniu się można wziąć udział w oficjalnym liczeniu nietoperzy. Podkowce Małe przebywają na strychu kościoła od maja do końca sierpnia. Kilka minut po zachodzie słońca można obserwować ich wylot z kościelnej wieży na nocny żer. Z racji pory dnia mogłem zobaczyć Podkowca tylko na zdjęciu, chociaż chętnie poobserwowałbym lot całej kolonii nietoperzy. Do tej pory widywałem tylko pojedyncze sztuki, nawet nie wiem jakiego gatunku.

Dojazd do kościoła w Bukowcu

Bukowiec znajduje się koło Jamnej, pomiędzy jeziorem Rożnowskim a Ciężkowicami. Dróg dotarcia jest sporo i trzeba nieco pojeździć po lokalnych drogach. Najlepiej sprawdzić na mapie i dopasować trasę do własnego kierunku przybycia. My jechaliśmy od Zakliczyna drogą 975 do Gródka nad Dunajcem, z której odbiliśmy na Jamną i dotarliśmy do Bukowca. Z powrotem wracaliśmy się przez Siekierczynę i Kąśną Górną. Miłe dla oka tereny, górki, po drodze z oddali widzieliśmy wieżę widokową w Bruśniku. O Diablich Skałkach napiszę w kolejnym poście. Lokalizacja kościółka na poniższej mapie:

icon-car.png
Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Bukowcu

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Bukowcu 49.749289, 20.850463 Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Bukowcu

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

3 × 5 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.