Pustelnik Grzegorz z Melsztyna – jak wygląda życie w pustelni?
Pustelnik? W dzisiejszych czasach? I to jeszcze w Polsce? A jednak. Nadal istnieją na świecie pustelnicy, a nad Dunajcem w Melszynie koło Zakliczyna jest ich nawet dwóch. Żyją w sąsiedztwie, ale tylko jeden rozmawia z ludźmi. Drugi stroni od kontaktów. Oglądnij wywiad-rozmowę z pustelnikiem Grzegorzem i przekonaj się jak to jest prowadzić pustelnicze życie.
Pierwszy w Melsztynie był pustelnik Marian. Przybył tutaj aż z Gdyni. Podobno otrzymał objawienie że ma tutaj osiąść. Potem w latach 90-tych dołączył do niego drugi pustelnik – Grzegorz Kuc, który wcześniej przez 7 lat był zakonnikiem w Zakliczynie. Został usunięty z zakonu za nieposłuszeństwo i wtedy został pustelnikiem.
Co ciekawe, pustelnik Marian ma za złe Grzegorzowi, że osiedlił się obok niego. Mieszkają dosłownie obok siebie w swoich pustelniach a ich relacje bywają skomplikowane. Raz jest lepiej, raz gorzej, chociaż przez te lata chyba jakoś ze sobą okrzepli. Marian unika ludzi, natomiast Grzegorz chętnie przyjmuje gości, utrzymuje kontakty z innymi, odwiedza zakonników w Zakliczynie, chodzi do kościoła. Poniżej trzy, a w zasadzie cztery filmy – wywiady z pustelnikiem Grzegorzem Kucem. Pierwszy film jest z 1999 roku.
Drugi i trzeci film przedstawia wywiad z pustelnikiem Grzegorzem przeprowadzony 18 lat później – w 2017 r. Co się przez ten okres zmieniło? Jak teraz wygląda życie w pustelni? Zdradzę, że brat Grzegorz ma pewne zdobycze cywilizacji. Zobaczcie:
I jeszcze jeden film, w którym autorom udało się porozmawiać z obydwoma pustelnikami. Rzuca on więcej światła na ich relacje oraz uchyla rąbka tajemnicy o ich losach sprzed pustelniczego życia.
Ilu jeszcze pustelników gości na swojej ziemi Małopolska? Napiszcie jeśli wiecie o jakimś.
Zapraszam Cię również do innych tekstów na blogu:
- Ruiny zamku w Melsztynie
- Restauracja Podzamcze w Melsztynie
- Koryznówka w Wiśniczu – muzeum pamiątek po Janie Matejce
- Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce i historia skarbu Inków
- Niemal 1000-letni kościół w Tropiu nad Dunajcem
- Ołtarz Papieski i Muzeum Jana Pawła II w Starym Sączu
Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.