Cmentarz wojenny nr 280 w Dołach – Porąbce Uszewskiej
Na pograniczu miejscowości Doły i Porąbka Uszewska, w której znajduje się opisywana przeze mnie kiedyś Grota NMP z Lourdes, leży cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej.
W zasadzie nie wiem do której miejscowości formalnie należy nekropolia, czy to cmentarz w Dołach czy Porąbce Uszewskiej. Nawet źródła lokalnego samorządu różnie podają. W praktyce często jest określany jako cmentarz w Dołach – Porąbce Uszewskiej. Porąbka Uszewska to parafia, do której od zawsze przynależą Doły, a cmentarz wojenny 280 leży na terenie dawnego cmentarza parafialnego.
Historia cmentarza
Na cmentarzu wojskowym pochowano 67 żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej w latach 1914, 1915 i 1917. Wśród nich jest 41 Austriaków i 26 Rosjan. Z imienia i nazwiska zidentyfikowano 41 poległych.
Projekt cmentarza nr 280 jest dziełem architekta i porucznika Roberta Motki. Poległych pochowano w jednej zbiorowej mogile i trzech pojedynczych grobach. Kamienne nagrobki zwieńczono żeliwnymi, austriackimi i rosyjskimi krzyżami. W centrum cmentarza umiejscowiono betonowy pomnik z dużym krzyżem. Na pomniku umieszczono tabliczki z imionami poległych żołnierzy oraz napis „In Erfullung der Pflicht gestorben”, co można przetłumaczyć „Umarli w spełnieniu obowiązku”.
- Tabliczki imienne na pomniku
- Mogiły
Jak wspomniałem cmentarz wojenny mieści się na terenie dawnego cmentarza parafialnego. Oprócz wojskowych mogił, zagrodzonych betonowo-żeliwnym ogrodzeniem, w sąsiedztwie znajdziecie kilka cywilnych grobów lub ich pozostałości.
Zapraszam Cię również do innych ciekawych wpisów na blogu:
- Zabytkowy kościół św. Anny na Bocheńcu koło Porąbki Uszewskiej
- Zamek w Dębnie i historia Białej Damy
- Milenijny krzyż – punkt widokowy w Limanowej
- Diable Skały w Bukowcu
Dojazd do cmentarza wojennego nr 280 w Porąbce Uszewskiej
Cmentarz znajduje się przy wąskiej, asfaltowej drodze biegnącej na południe od groty NMP. z Lourdes. Można więc tu podjechać samochodem, jednak nie ma zbytnio miejsca na parkowanie. Jeden samochód zmieści się na mostku-wejściu na cmentarz. Ja polecam zostawić samochód na parkingu pod kościołem w Porąbce Uszewskiej lub ośrodkiem zdrowia i zrobić sobie pieszą wycieczkę, oglądając też parafialny kościół pw. św. Andrzeja Apostoła z lat 1910–1918 oraz grotę Matki Bożej z Lourdes. Cmentarz wojenny leży nieco ponad 200 metrów od groty, po lewej stronie drogi. Ogółem cała taka piesza trasa to 400-500 metrów w jedną stronę.
Lokalizacja cmentarza na mapie:
Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.