r e k l a m a

Pomniki poległych lotników z Liberatora w Łysej Górze

Pomniki poległych lotników z Liberatora w Łysej Górze

Groby poległych lotników z Liberatora w Łysej Górze

W nocy z 16 na 17 sierpnia 1944 roku, gdzieś tam w górze polskie niebo przemierzał Liberator EW-161 “M” – samolot 31 Dywizjonu Południowoafrykańskich Sił Powietrznych (SAAF). Powracał właśnie z misji – zrzutu dla Powstania Warszawskiego. Na pokładzie było siedmiu członków załogi. Niestety, był to ich ostatni lot. Niemiecki myśliwiec zestrzelił Liberatora, który rozbił się w Łysej Górze w Małopolsce. Cała załoga zginęła na miejscu.

Na miejscu katastrofy Liberatora postawiono mogiły-pomniki, upamiętniające poległych lotników. Początkowo lotnicy byli pochowani w Łysej Górze, jednak po wojnie ciała ekshumowano i złożono na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Miejsce tragedii przypominają pamiątkowe mogiły i tablica informacyjna.

Pamiątkowe mogiły lotników

Pamiątkowe mogiły lotników

r e k l a m a

Dzięki uprzejmości Pana Juliana Hebdy możemy zobaczyć dwa zdjęcia z miejsca katastrofy Liberatora, na których Niemcy dokonują oględzin wraku. Zdjęcia zdobył ojciec Pana Juliana – były wojskowy Korpusu Ochrony Pagranicza, pózniej partyzant AK i dowódca plutonu dywersyjnego.

Niemcy przeszukują miejsce upadku samolotu. Fot. Julian Hebda

Niemcy przeszukują miejsce upadku samolotu. Fot. Julian Hebda

Jak dojechać do pomników lotników w Łysej Górze?

Łysa Góra to miejscowość w Małopolsce, w powiecie brzeskim, gmina Dębno. Jadąc drogą E4 (Brzesko-Tarnów) w Dębnie skręcamy na Porąbkę Uszewską (około 5 km). Na górce za kościołem w Porąbce Uszewskiej (będzie to już miejscowość Doły), skręcamy w lewo. Będziemy jechać krętą drogą pod górę, na której szczycie wjedziemy w las.

Za lasem zaraz na początku zabudowań jest rozgałęzienie dróg. Na skrzyżowaniu zobaczymy też tablicę informacyjna o upadku Liberatora. Kilka metrów dalej znak wskaże na polna drogę, którą kierujemy się na południe. Jeśli jesteśmy samochodem, zostawiamy go na poboczu.

Idziemy polną drogą w dół zboczem góry. Po prawej stronie będzie mały sad owocowy z drogą wzdłuż miedzy. Kiedy droga będzie skręcać, my idziemy dalej prosto. Wkrótce zobaczymy las i tablicę informacyjną. Parę metrów za nią znajdują się pomniki.

Szczątki Liberatora. Fot. Julian Hebda

Szczątki Liberatora. Fot. Julian Hebda

Do Łysej Góry można też dojechać skręcając z E4 prosto na Łysą Górę. Gdy dojedziemy do technikum ceramicznego (nie sposób nie zauważyć tej szkoły), zaraz za nim skręcamy w prawo. Tutaj też znajduje się tablica informacyjna, która nas pokieruje. Wystarczy jechać pod górkę, aż dojedziemy do skrzyżowania, przy którym znajduje się polna droga prowadząca prosto do pomników.

Informacje zaczerpnięte z tablicy informacyjnej, opracowanej przez Dionizego Smolenia, Łukasza Gibałę i Roberta Gibałę.

Lokalizacja grobów lotników na mapie:

r e k l a m a

icon-car.png
Pomniki poległych lotników z Liberatora w Łysej Górze

ładowanie mapy - proszę czekać...

Pomniki poległych lotników z Liberatora w Łysej Górze 49.923516, 20.713778 Pomniki poległych lotników z Liberatora w Łysej Górze

 

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Gość pisze:

    [*]:(

Dodaj komentarz

trzy × 4 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.