r e k l a m a

Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Jastrzębi z XVI w.

Jastrzębia - kościół zabytek

Zabytkowy drewniany kościół św. Bartłomieja Apostoła w Jastrzębi

Zabytkowy kościół w Jastrzębi położony jest przy drodze prowadzącej z Ciężkowic przez Kąśną i Jastrzębią do Zakliczyna. Tak jak wcześniej opisywane na tej stronie drewniane kościoły, należy do małopolskiego szlaku architektury drewnianej.

Kościół w Jastrzębi pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła pochodzi z I połowy XVI wieku. Jednonanowy, konstrukcji zrębowej, oszalowany, otoczony jest murem z kamienia. Na wyposażeniu świątyni znajdują się min. zabytkowe ołtarze z późnego baroku, ambona, chrzcielnica czy też kamienna kropielnica z XVII wieku.

W sąsiedztwie kościoła znajduje się muzeum “Grociarnia”, którego ekspozycja obejmuje etnograficzne zbiory zabytków kultury materialnej mieszkańców Pogórza (narzędzia rolnicze, wyroby garncarskie i inne). Chętnie zobaczyłbym co tam mają w Grociarni, ale byłem przejazdem i natrafiłem na zamknięte drzwi. Informacja dla narciarzy – w pobliżu znajduje się też wyciąg narciarski.

Lokalizacja kościoła na mapie:

icon-car.png
Kościół w Jastrzębi

ładowanie mapy - proszę czekać...

Kościół w Jastrzębi 49.784998, 20.898678 Kościół w Jastrzębi

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Ela pisze:

    Nie mogę pisać, serce nie pozwala

  2. Janek pisze:

    Wiedza o Jastrzębi

Dodaj komentarz

jeden × dwa =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.