Podgórze – dzielnica Krakowa z kopcem Kraka. Tu kręcono film Lista Schindlera
Większe miasta rozwijając się, wchłaniają sąsiednie miejscowości. Dla Krakowa jedną z tak powstałych dzielnic jest Podgórze, kiedyś samodzielne miasto. Trafiłem na film dokumentalny, który zabierze Was w podróż po pełnym ciekawych miejsc Podgórzu.
Podgórze to dzielnica Krakowa, położona w południowo-wschodniej części miasta. Wjeżdżając do Krakowa przez Podgórze najpierw ulicą Wielicką a potem Kamieńskiego, widzimy po prawej stronie stojący na wzniesieniu wymowny pomnik przedstawiający pięć postaci z wyrwą w okolicy serca. To Pomnik Ofiar Faszyzmu. Ciekawe ile osób wie, że przejeżdżają właśnie obok terenu Obozu Koncentracyjnego w Płaszowie (Płaszów to część Podgórza), drugiego co do wielkości (po Auschwitz) obozu na terenie Polski.
W sąsiedztwie obozu znajduje się kamieniołom Liban, jedno z miejsc, w których Steven Spielberg kręcił film Lista Schindlera, Jak się jednak okazuje, hollywoodzka opowieść niekoniecznie jest odzwierciedleniem historii. W filmie o Podgórzu przypomniano postać aptekarza – Tadeusza Pankiewicza z Apteki pod Orłem, działającej w tutejszym żydowskim getcie. Pomógł on wielu Żydom z getta.
Na terenie krakowskiego Podgórza jest też kopiec Krakusa upamiętniający króla Kraka – według legendy założyciela Krakowa. To najstarsza budowla w Krakowie. Trudno określić dokładną datę wzniesienia kopca, jednak było to na pewno ponad 1000 lat temu. W Podgórzu jest też najmniejszy kościół w Krakowie, otwierany dwa razy w roku.
To tylko część wiedzy o Podgórzu, którą prezentuje film „Podgórze – Perła Krakowa”. Zdecydowanie trzeba obejrzeć. Być może zachęci on Was do wycieczki po Podgórzu i zgłębienia się w jego, momentami trudną, ale wartą poznania historię. Reżyseria i scenariusz filmu: Tom Rollauer, Mariola Orchel i Anna Kaczmarczyk.
Praktycznie zawsze jadąc do Krakowa mijam Pomnik Ofiar Faszyzmu i zawsze robi na mnie wrażenie.
Mogę powiedzieć to samo. Mało który pomnik jest tak ujmujący jak ten.