r e k l a m a

Podgórze – dzielnica Krakowa z kopcem Kraka. Tu kręcono film Lista Schindlera

Większe miasta rozwijając się, wchłaniają sąsiednie miejscowości. Dla Krakowa jedną z tak powstałych dzielnic jest Podgórze, kiedyś samodzielne miasto. Trafiłem na film dokumentalny, który zabierze Was w podróż po pełnym ciekawych miejsc Podgórzu.

Podgórze to dzielnica Krakowa, położona w południowo-wschodniej części miasta. Wjeżdżając do Krakowa przez Podgórze najpierw ulicą Wielicką a potem Kamieńskiego, widzimy po prawej stronie stojący na wzniesieniu wymowny pomnik przedstawiający pięć postaci z wyrwą w okolicy serca. To Pomnik Ofiar Faszyzmu. Ciekawe ile osób wie, że przejeżdżają właśnie obok terenu Obozu Koncentracyjnego w Płaszowie (Płaszów to część Podgórza), drugiego co do wielkości (po Auschwitz) obozu na terenie Polski.

W sąsiedztwie obozu znajduje się kamieniołom Liban, jedno z miejsc, w których Steven Spielberg kręcił film Lista Schindlera, Jak się jednak okazuje, hollywoodzka opowieść niekoniecznie jest odzwierciedleniem historii. W filmie o Podgórzu przypomniano postać aptekarza – Tadeusza Pankiewicza z Apteki pod Orłem, działającej w tutejszym żydowskim getcie. Pomógł on wielu Żydom z getta.

Na terenie krakowskiego Podgórza jest też kopiec Krakusa upamiętniający króla Kraka – według legendy założyciela Krakowa. To najstarsza budowla w Krakowie. Trudno określić dokładną datę wzniesienia kopca, jednak było to na pewno ponad 1000 lat temu. W Podgórzu jest też najmniejszy kościół w Krakowie, otwierany dwa razy w roku.

To tylko część wiedzy o Podgórzu, którą prezentuje film “Podgórze – Perła Krakowa”. Zdecydowanie trzeba obejrzeć. Być może zachęci on Was do wycieczki po Podgórzu i zgłębienia się w jego, momentami trudną, ale wartą poznania historię. Reżyseria i scenariusz filmu: Tom Rollauer, Mariola Orchel i Anna Kaczmarczyk.

r e k l a m a

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Dominik pisze:

    Praktycznie zawsze jadąc do Krakowa mijam Pomnik Ofiar Faszyzmu i zawsze robi na mnie wrażenie.

Dodaj komentarz

5 + 13 =

Komentujesz anonimowo. Możesz jednak podać adres strony internetowej, który będzie publicznie powiązany z Twoją nazwą/imieniem jaki wpiszesz w komentarzu. Komentarze są moderowane przed publikacją. Zastrzegam sobie możliwość nie publikowania komentarza z jakiegokolwiek powodu.