Zamek w Tarnowie na Górze Marcina
Po południowej stronie miasta Tarnowa wznosi się Góra Marcinka, na której znajdują się ruiny zamku Tarnowskich. Marcinkę łatwo rozpoznać po maszcie nadawczym znajdującym się na szczycie góry. Od Tarnowa Marcinkę dzieli obwodnica.
Zamek w Tarnowie – historia
Budowę zamku rozpoczął w 1329 roku Spycmir Leliwita. W 1331 roku została poświęcona zamkowa kaplica. Jednak w 1441 roku Węgrzy zdobyli i spalili zamek. W połowie XV wieku został on odbudowany przez Jana Amora Tarnowskiego. Później swoją siedzibę z fortyfikacjami bastionowymi urządził tutaj hetman Jan Tarnowski.
Chyba właśnie wtedy zamek przeżywał swoje chwile świetności. Posiadał bibliotekę, skarbiec, zbrojownię, muzeum rodowe, spichlerze, browar, piekarnię jak również zwierzyniec.
- Nowożeńcy robią zdjęcia w ruinach zamku
- Ruiny zamku w Tarnowie
- Zamek w Tarnowie na Marcince
Po śmierci syna hetmana – Krzysztofa, zamek odziedziczyła jego siostra Zofia. Była ona żoną księcia Konstantego Ostrogskiego. Jej śmierć w 1570 r. spowodowała wojnę o zamek między Tarnowskimi a Ostrogskimi, w wyniku której zamek został zdobyty i złupiony.
Inne, wybrane zamki, które opisałem na blogu:
- Zamek w Dębnie i historia białej damy
- Beluard – twierdza obronna w Rożnowie
- Baszta z platformą widokową – zamek w Czchowie
Od tej pory na zamku urzędowali starostowie Ostrogskich, Lubomirskich, Zasławskich a potem Sanguszków. Gdy w 1723 roku Sanguszkowie przenieśli się do dworu w Gumniskach zamek zaczął popadać w ruinę. Został poddany rozbiórce a materiały wykorzystano min. do budowy kościoła i klasztoru Bernardynów.
W 1848 roku na ruinach zaczęto sypać kopiec upamiętniający ofiary galicyjskiej rabacji, jednak prace przerwano. Wreszcie w 1939 r. książę Roman Sanguszko przekazał ruiny miastu. Przeprowadzono tutaj prace archeologiczne, największe w latach 1963-1969 w celu odsłonięcia i zabezpieczenia ruin.
- Widok na niższe partie ruin z ich szczytu
- Na szczycie ruin
- Ruiny zamku w Tarnowie
Jak wyglądają ruiny obecnie, zobaczysz na zdjęciach. Dodam jeszcze, że w pobliżu ruin jest las – Miejski Park Kultury i Wypoczynku z placem zabaw dla dzieci. Jest też restauracja Podzamcze, gdzie możesz skoczyć coś zjeść. A na szczycie góry Marcinki znajduje się zabytkowy kościółek (sąsiaduje z masztem nadawczym, którego nie można nie zauważyć).
Uaktualnienie (2018): Od lat trwa spór o zamek między księciem Sanguszko a miastem Tarnów. Tarnów uważa, że przed wojną książę Roman Sanguszko przekazał zamek miastu. Obecny spadkobierca chce sprzedać teren miastu, które nie chce płacić za to co niby już ma. Kiedy i jaki będzie finał? Czas pokaże.
Zapraszam Cię również do innych artykułów:
- Muzeum Etnograficzne w Tarnowie
- Cafe-Tramwaj w Tarnowie
- Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach
- Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku
Zamek w Tarnowie na mapie: